ЛЕКЦИЯ ЗА КОМПЮТЪРНИТЕ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРЕД ДВАНАДЕСЕТОКЛАСНИЦИ ОТ СЛИВЕН

Високото ниво на дигитална култура се явява имунната система на нашата виртуална самоличност”.
Непрекъснато развиващият се дигитален свят поставя въпроси като „Доколко личният живот е личен?”, „Защитен ли съм- аз, работата ми, парите ми, семейството ми?”. Може ли да се чувстваме сигурни, когато голяма част от живота ни е в Мрежата – пазаруваме, общуваме, банкираме, работим, забавляваме се, получаваме информация, търсим такава.
Какво е необходимо, за да сме защитени в Интернет?
Отговори на този и още въпроси дадоха инспектори от Дирекция „Кеберсигурност” към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” в МВР на среща с ученици от 12 клас, от 10 сливенски училища. Вчера следобед бяха подведени две лекции в киносалона в сградата на Областната дирекция на МВР. Презентацията „Кой е срещу нас в мрежата” засегна най-честите грешки при общуване в Интернет и колко е важно да имаме отговорно поведение. Целта на лекциите е да повиши дигиталната култура на младите хора, да обърне внимание на това, колко е лесно да станат жертви на измами и по-тежки престъпления. Нашата сигурност зависи от нивото на дигитална ни култура, екипът от „Киберсигурност” сравняват дигиталната култура с имунната система, която да гарантира нашата безопасност. Чести са случаите, в които именно млади хора стават жертви на киерпрестъпления, което коренно променя живота им, но е важно да знаят, че не са сами. Екипите на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”, които са обучени да се борят с този вид престъпност и разполагат с най-модерното оборудване мога да помогнат и помагат в десетки случаи на измама, изнудване, злоупотреба с лични данни и други. На електронната страница на ГДБОП и страницата на дирекция „Киберсигурност” може да се намери подробна информация за видовете киберпрестъпления, съвети за предпазване и директна връзка за подаване на сигнал.
Темата на лекциите бе „Превенция на престъпления и виктимизация с използване на информационни и комуникационни технологии” и е последната от предвидените в кампанията за учебната 2023/2024 година.
Националната превантивна кампания „Предпазване на младите хора от престъпления” стартира през учебната 2022/2023 година. Тя е по инициатива на сектор „Контингент и превенция” към Главна дирекция „Национална полиция” като нейната основна цел е повишаване информираността на младите хора по важни теми, касаещи тяхната сигурност, здраве и живот. От началото на тази учебна година Областната дирекция на МВР в Сливен е организирала и провела лекции по темите „Превенция на трафика на хора”, „Превенция на употребата на наркотични вещества”, „Превенция на престъпленията против собствеността” в партньорство с Община Сливен, Инспектората по образование и Регионалното управление на образованието в Сливен.