ДНЕС Е ПЕТРОВДЕН

...
29.06.2020 / 10:12

Днес е Петровден, православната църква чества първовърховните апостоли Петър и Павел.

 

Те са наречени още “стълбове на православната вяра”. Макар в църковния календар да пише, че 29 юни е празник на двамата апостоли, за народа това е Петровден, а следващия ден – 30 юни, по църковному – Събор на 12-те апостоли, народът нарича Павловден.

 

Най-важните обстоятелства от живота на двамата апостоли са описани в книгата “Деяния на апостолите” (Нов завет), а за апостол Петър четем и в евангелията.

 

Петър се наричал отначало Симон и бил син на рибар от Витсаида Галилейска. Брат му Андрей пръв станал ученик на Христос и довел Симон при Исус. Спасителят го нарекъл “Кифа” (на еврейски) или Петър (на гръцки), което значи “камък”. Името на апостол Петър се споменава постоянно в Евангелието. Той бил един от любимите ученици на Христос. Когато повели Исус на съд, само Петър и един от учениците вървели след него. След възкресението Христос се явил най-напред пред Петър, за да възстанови неговото апостолство.

 

Апостол Павел не е от кръга на Христовите ученици. Роден в Мала Азия, той бил фарисей – член на еврейска секта, която преследвала християните. В книгата Деяния на св. Апостоли /XIгл./ се разказва, че на път за Дамаск имал необикновено видение, от което загубил зрението си и чул Божия глас от небето. Това събитие било повратно в живота му. Излекуван, той се покръстил и станал най-ревностния разпространител на християнската вяра.

 

Традиционно се смята, че Петър е учител на юдеите, а Павел – на езичниците.

 

Според народните вярвания Свети Петър е ключар на райските порти и главен съдник на човешките грехове, който определя коя душа е праведна и достойна да влезе в рая.

 

Денят на светите равноапостоли Петър и Павел е един от най-почитаните летни празници в традициите на българския народ. Според схващанията на хората, на този ден не бива да се върши важна земеделска работа. В черквата се носят петровски хлябове и ябълки-петровки, освещават се и се раздават на роднини и съседи. На този ден приключва Петровият пост. На Петровден се принася жертвено животно в чест на светеца – обикновено се коли “петровско пиле”. Празникът в чест на светците Петър и Павел е и за предпазване от огън, пожар, гръмотевица и град.

 

В някои краища Павловден се празнува отделно на 30 юни и се нарича Пальовден (от глагола паля).

 

Имен ден празнуват носещите имена: Петър, Петрана, Петя, Павел, Павлин, Павлина, Пoлина, Пенка, Пенчо, Камен.

 

Мъжете с името Петър в община Сливен са 1685. От тях 1250 са с постоянен адрес в град Сливен. Дамите с името Петрана са 43 в общината, като с постоянен адрес в града са 27. Петя се казват 722 жени, като в града това име носят 609. 176 са дамите с името Павлина, 125 от тях живеят в Сливен. 250 са мъжете с името Павел. 188 от тях са с адресна регистрация в града. 74 са мъжете с името Павлин, като от тях 64 живеят в Сливен, а останалите в населените места на общината. 104 общо са представителките на нежния пол с името Полина, от тях 97 са с адресна регистрация в Сливен. 800 са жените, носещи името Пенка, които живеят в града, а в общината общо са 1149. Господата с името Пенчо са общо 63. От тях 48 са с постоянен адрес в Сливен. Днес празнуват и мъжете с името Камен. Общо за цялата община те са 37.

 

Честит празник!

 
 
comments powered by Disqus
 

Copyright © 2008-2024 Аве Сливен | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев