ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА УЧЕНИТЕ 2019
На 27 септември България се включва с по-богата програма от всякога преди в Европейската нощ на учените, заедно със стотици градове от цяла Европа.
Програмата тази година обхваща повече от 150 събития, които ще се проведат на над 50 места в цялата страна – 13 селища, на борда на теснолинейката, на кораб и дори мини подводница.
Тази година програмата на проекта REFRESH за Европейската нощ на учените на 27 септември включва редица събития, които свързват науката с културата, домакинството на Пловдив на Европейска столица на културата 2019. Събитията ще се проведат на над 50 места в градовете Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Долна Митрополия, Плевен, Пловдив, Русе, Сливен, София, Стара Загора и Тръстеник, на борда на научноизследователския кораб “Академик”, в родопската теснолинейка по маршрута Септември-Велинград и в единствената в България изследователската миниподводница РС-8В.
Европейската нощ на учените се провежда едновременно в цяла Европа в последния петък на месец септември. От 18:00 до 22:00 часа, университетите и научните институти отварят врати и организират събития за широката публика. През 2019 г. България се включва в тази инициатива за 13-та поредна година благодарение на два проекта, финансирани от Европейската комисия по дейностите “Мария Склодовска-Кюри”, единият от които е REFRESH.
До 20 септември четирите конкурса по проекта са отворени за последни участници. Сред тях се очакват рисунките на глухи и слабочуващи деца и млади хора, есета от момичета от цялата страна, записи на научни статии в помощ на слушатели с намалено зрение, както и видео и фотографии. Всички тези конкурси приканват авторите да споделят своите представи за науката около нас и мечтите им за кариера на учени.
Нощта на учените в Сливен идва с богата програма в няколко локации. Врати за науката ще отворят Крепост Туида и Националния музей на текстилната индустрия в партньорство с РИМ „ Д-р Симеон Табаков“ – Сливен, Технически университет – филиал и колеж Сливен, Медицински университет Варна – Филиал Сливен, ПП “Сините камъни“, Национална художествена гимназия „Димитър Добрович“ – Сливен, Център по забавна математика и гост- лектори .
ПРОГРАМА ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА НОЩ НА УЧЕНИТЕ – 27 СЕПТЕМВРИ 2019 г. – СЛИВЕН
Музей на текстилната индустрия – Сливен
17:00-18:30
Магия REFRESH
Приказно космическо пътешествие „Приключенията на Грифит“
Творческо ателие за деца на сдружение „Общество за култура и съпричастност ЩЪРКЕЛИТЕ“ и детско онлайн списание „Щъркел“. Децата ще научат какво е екзопланета, ще напишат групова приказка за приключенията на Грифит и ще нарисуват Грифит на любимата му екзопланета.
17:00-19:00
Магия REFRESH
Щанд с геометрични дъски OpenGeoboard
Център по забавна математика представя щанд за развиване на въображението и пространственото мислене чрез дървените геометрични дъски Opengeoboard. Разтягайки разноцветни ластици между пинчетата на дъската, се „рисуват“ първо прости линии и геометрични форми, после по-сложни фигури на хора, животни, къщи, цветя и т.н. Докато се забавляват, децата ще се запознаят с основните геометрични фигури и техните елементи, с понятия като обиколка и симетрия, а оттам и със структурата на звездното небе.
17:00-20:00
Магия REFRESH
Главоблъсканици и пъзели
Център по забавна математика представя щанд с триизмерни пъзели, занимателни задачи и популярни настолни математически игри. За всекиго по нещо – от деца на 4-годишна възраст до техните родители, баба, дядо.
17:00-20:00
Наука в града REFRESH
Фотографска изложба „Хлебни Мрежи“
Изложба на мрежата „Хлебни къщи“, чиято мисия е да бъдем свързани чрез хляба, като оформяме места за среща, където хората, познати и непознати, да се сближават и подкрепят и да развиват неподозираните си артистични заложби.
18:30-19:30
Магия REFRESH
Изработване на катапулт
Образователна инициатива „Биоигри“ предизвиква малките участници да изработят катапулт и да научат как работи той.
19:00-19:30
REFRESH кафене
TextTech „Коприна“
Презентации и обсъждане на теми, свързани с коприната от историческа, научна, икономическа и художествена гледна точка. В партньорство с Технически университет – филиал и колеж Сливен.
19:00-21:00
Магия REFRESH
Изработване на шевици
Кът, в който, в рамките на плат във вид на умалена квадратна мрежа, групата на любителите на традиционни костюми „СедянкаТА“ ще покаже на участниците как се изработват елементи на шевици.
19:00-22:00
Наука в града REFRESH
Нощ в музея – текстилът през вековете
Отворени врати в Музея на текстилната индустрия – Сливен с демонстрации на текстилна техника и технологии.
19:00-22:00
Наука в града REFRESH
Вариации в синьо
Изложба, посветена на ръчното текстилно печатане и багренето с индиго – проект, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
19:30-20:00
REFRESH кафене
Цвят и светлина
Презентация и експерименти на тема, свързана с цветовете и светлината от гледна точка на науката. В партньорство с учен физик и астроном.
19:30-20:30
Магия REFRESH
Интересните животни
Работилница, в която малките изследователи ще се запознаят с интересни факти за някои от най-забележителните животни на нашата планета. Бавноходките, например, могат да оцеляват незащитени в Космоса. Какви ли други интересни същества има? Извънземни ли са те? Или просто има доста животни, за които не знаем нищо? Децата ще участват в търсаческа експедиция за намиране на животните и в ролева игра. Всяко дете ще изработи едно от животните за спомен.
Подходящо за деца над 5-годишна възраст.
20:00-21:00
Магия REFRESH
TextTech „Коприна“
Щанд с микроскопски наблюдения, експерименти и демонстрации, провеждани от преподаватели и студенти от Технически университет – филиал и колеж Сливен.
21:00-22:00
Магия REFRESH
Полетът на пеперудата
Рисуване на пеперуди на общо копринено платно с преподаватели и ученици от Национална художествена гимназия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Наука в града REFRESH
Европейски кът
В Европейския кът посетителите ще се запознаят с информация за проекти, финансирани от Европейската комисия, включително стипендиите „Мария Склодовска-Кюри“, и с EURAXESS – паневропейска мрежа, създадена от Европейската комисия за подкрепа на кариерното развитие и мобилността на учените и насърчаване на научното сътрудничество между Европа и света.
Крепост Туида
16:00-20:00
Наука в града REFRESH
Пътят на медицината – традиции от Средновековието до днес
Представяне на акценти от историята на медицината посредством експерименти, демонстрации, експозиции, презентации и дебати.На тематични щандове посетителите ще се запознаят с историята на медицината от миналото до наши дни.
Партньори на събитието Медицински университет Варна – Филиал Сливен, ПП „Сините камъни“
16:00-20:00
Наука в града REFRESH
Постоянна експозиция на реконструкции „Ранно средновековие“
Отворени врати в Крепост Туида. Демонстрации на възстановки на облекла и елементи от бита през Ранното средновековие.
16:00-20:00
Магия REFRESH
Археологията – слово за миналото или вълнението да бъдеш откривател
Археолозите от Регионален исторически музей – Сливен ще представят професията археолог, как работят археолозите, какви инструменти и материали използват, как възстановяват откритите при разкопки артефакти, как ги реставрират и консервират, какви трудности срещат при работата на терен и други подробности от „кухнята“ на археологическите проучвания.
Програмата в другите градове също е изключително богата. В Пловдив заедно с Фондация Пловдив 2019 и Община Пловдив организаторите разполагат щандове с много изненади на пл. „Стефан Стамболов“, които ще допълнят събитията в Регионалния природонаучен музей, Медицински университет Пловдив, ИЗК Марица и Кино Lucky. За първи път в проект REFRESH се включва и Велико Търново – в Хакерспейс ще се разположат учени от образователната платформа “Тинузавър”, които ще демонстрират електроника, роботика и 3D принтиране, както и специалисти от образователната инициатива “Университет за деца” и химиците от Корпуса за бързо гърмене.
И тази година учени ще се качат във вагоните на родопската теснолинейка. Какъв е произходът на птиците? Крие ли миналото им страшна тайна? Как науката за динозаврите преминава през своеобразна революция? Кои са малките организми, които предизвикват ферментация? Каква е науката зад правенето на киселото зеле? Електрическо ли е бъдещето на транспорта? Какво е археозоология и какви истории може да разкаже? Влакът тръгва от гара Септември точно в 8:45ч.
Пълната програма по градове можете да намерите на сайтовете на:
сп. БГ Наука http://nauka.bg/night и интерактивна карта за цялата страна
Британски съвет https://www.britishcouncil.bg/programmes/education/researchers-night/2019
* * *
Целта на Европейска нощ на учените е да докаже, че наука има навсякъде около нас и е еднакво важна за всички ни, независимо от възраст и занятие, а учените са хора с изключително вълнуващи професии.
Проектът REFRESH (Relate, Experience, Find Research Everywhere and Share) за Европейска нощ на учените в България се финансира от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“, договор 818879.
Проектът се осъществява от: Център за изследване и анализи, Форум Наука, Британски съвет, Форум Демокрит, Медицински университет Пловдив, Медицински университет София, Технически университет София, Технически университет Габрово, Университет по хранителни технологии, Химикотехнологичен и металургичен университет, Минно-геоложки университет, Национална спортна академия, Институт по океанология при БАН, АгроБиоИнститут, Национален природонаучен музей при БАН, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, София Тех Парк, Русенска търговско-индустриална камара, Институт по зеленчукови култури “Марица”, Български географски портал Географ БГ, Център по забавна математика
Асоциирани партньори са: Институт по молекулярна биология при БАН, Софийски университет, Технически университет Варна, Югоизточен университет Благоевград, Софтуерен университет, Медицински университет Плевен, NM Genomix, Астрономическа обсерватория София, Съюз на учените в България, Асоциация на младите полярни изследователи, Международна асоциация на геоморфолозите, Читател, Общински център за извънучилищни дейности и занимания по интереси с. Байкал, Музейко, Национален политехнически музей, Природонаучен музей Котел, Регионален исторически музей Котел, Средновековна крепост Туида, Регионална библиотека Стара Загора, Дирекция на Природен парк “Витоша”, Столична община – Дирекция ПИСТ, Община Габрово, Общински информационен център Сливен, Фондация Пловдив 2019, Move BG, BRЕEAM BG, Работещи идеи, TechnoMagicLand, Национално издателство за образование и наука “Аз Буки”, Drone Arena, Ratio, Зоологическа градина, MediaBricks, Национален Институт по Геофизика, Геодезия и География, Регионална библиотека Благоевград, РИМ Плевен